Detail aktuality

Na 111. ČEZ Primátorkách dominovaly resortní posádky

Primátorky
Na 111. ČEZ Primátorkách dominovaly resortní posádky
3. 6. 2024

Osma pražské Dukly ovládla 111. ročník veslařských Primátorek. Posádka ve složení Jan Fleissner, Daniel Nosek, Filip Zima, Václav Baldrián, Jakub Podrazil, Jan Cincibuch, Tomáš Šišma, Dalibor Neděla a kormidelnice Zuzana Vabroušková nejdříve trochu své fanoušky napínala díky chybě, při které vytlačila z dráhy německou posádku z Mnichova.

Dukla dostala žlutou a kartu a opakoval se start. Na druhý pokus už Dukla nenechala nikoho na pochybách, kdo bude vítězem 111. ročníku slavného závodu.
„Bohužel se nám první start nepovedl a trochu jsme vjeli Němcům do dráhy, takže jsme se setkali veslama. Oni nám uhnuli a vyjeli z dráhy,“ řekla Zuzana Vabroušková České televizi.

 Obecně byly letos podmínky na Vltavě obtížné, a to nejen z důvodu vysokého průtoku, ale také díky volným startům. Startovní bloky poškodila těsně před začátkem závodů plovoucí kláda a nebylo dost času je opravit.

 „Pro mě je to obrovská zkušenost a popravdě tomu ještě stále ještě nemůžu uvěřit,“ dodala Vabroušková, která letos na kormidle Dukly vystřídala legendárního Oldřicha Hejduška.

„Myslím si, že to bylo náročné, ale celá posádka jsme zachovali chladnou hlavu. Přece jen, už jsme zvyklí na nějaký tlak z větších závodů a Zuzka to taky zvládla. Bez pevných bloků je to složitější. Všechny lodě uhýbaly do boku. Nebyla to jen vina Zuzky, bylo to náročné. Získala zkušenosti a zvládla to,“ zhodnotil situaci Dalibor Neděla, který loď strokoval.

Osmy žen ovládl favorizovaný Olymp, v jehož posádce se nečekaně představila i Mirka Topinková. Mirka musela zaskočit za nemocnou Alici Prokešovou.

„Holky jely skvěle a v takové osmě jsem v České republice ještě neseděla. Doufám, že před sebou mají velkou budoucnost,“ řekla Mirka bezprostředně po závodě. „Vše vzniklo tak, že jsem na trenéra Tomáše Kacovského jako předsedkyně Olympu tlačila, aby poskládal osmu. On moje přání splnil, jen mu vypadla jedna holčina, takže jsem musela zaskočit,“ uvedla Topinková.

Mezi skifařkami se o vítězství podle očekávání utkala obhájkyně prvenství Lenka Lukšová s Annou Šantrůčkovou. Lépe se v prestižním souboji posádky, která se před dvěma týdny na dvojskifu dokvalifikovala na olympijské hry, dařilo Aničce.

Navázala tak na babičku Václavu, která stejný závod ovládla přesně před 60 lety. „Jsem strašně šťastná, že se mi to povedlo, protože babička mi fandí na břehu a já jsem včera fandila jí. Rodinná podpora je pro ně hrozně důležitá. Nejen tady, ale i směrem k olympiádě,“ řekla Anička. Klíčovým momentem závodu O Stuhu Podolí byl kontakt Lenky Lukšové s bójkou v zatáčce.

Mezi skifaři byl v Jarním skulérském závodě Rösslera-Ořovského nejrychlejší Milan Viktora, kterému ulehčil cestu za vítězstvím Jan Potůček, trojnásobný vítěz, který byl v sobotu diskvalifikován za neprojetí bójky.
„Bylo to hodně náročné, ale všichni jsme to měli stejné. Veslování je venkovní sport,“ hodnotil podmínky Milan Viktora, který už byl na skifu druhý a třetí. „Říkal jsem, že až Primátorky vyhraju, tak skončím. To se nestane. Honza Potůček nám to hodně ulehčil tím, že v rozjížďce neprojel bójku,“ dodal s úsměvem Viktora.

Zpět na aktuality | Zpět na úvodní stránku