Detail aktuality

110. SEV.EN Primátorky startují v pátek s několika novinkami

Primátorky
110. SEV.EN Primátorky startují v pátek s několika novinkami
31. 5. 2023

Již 110. ročník legendárního veslařského závodu pod záštitou primátora hlavního města Prahy odstartuje v pátek odpoledne pod vyšehradskou skálou. Závody zahájí univerzitní a středoškolští studenti a své závody si odjedou i ti nejmenší veslaři v kategorii mladších žáků.

Závod, který pořádá pět pražských veslařských klubů, ČVK Praha, Bohemians Praha, VK Blesk, VK Slavia a VK Smíchov má letos nového titulárního partnera, kterým je SKUPINA SEV.EN. Hlavním partnerem je společnost Metrostav, a.s.

Pražské kluby se každý rok o pořadatelství střídají, letos je hlavním pořadatelem ČVK Praha, klub, který byl u jejich zrodu v roce 1909. Ředitelem závodu je bývalý úspěšný reprezentant a mnohonásobný vítěz primátorských osmiveslic, Petr Blecha.

Pro tento ročník jsme připravili několik novinek.
Již v pátek prostřídá tradiční závod univerzitních osem, kde bude startovat 13 posádek z 9 univerzit, středoškolský závod mixovaných posádek čtyřek s kormidelníkem. Středoškolské posádky budou mít premiéru a zatím to, podle počtu přihlášených posádek, vypadá, že to bude premiéra úspěšná.

„Zařadili jsme do programu Primátorek závody čtyřek s kormidelníkem, jejichž posádky musí být složené z veslařů, kteří navštěvují stejnou střední školu. Závod je vypsán jako závod mládeže, to znamená, že mohou startovat studenti ve věku od 15 do 18 let. Bereme to jako pilotní projekt a zatím jsme velmi mile překvapeni zájmem, přihlásilo se 15 středních škol z celé republiky,“ uvádí k novince Petr Blecha.

V pátek v 16 hodin odstartují paraveslaři. Ve společném závodě uvidíme jednu čtyřku s kormidelníkem a tři skifaře. Cílem je představit sportovce, kteří se budou stejně jako jejich zdraví kolegové, ucházet o nominaci na OH, respektive na paralympiádu.

Partnerem tohoto závodu je nadace Leontýnka, která paraveslaře podpoří uspořádáním dražby reprezentační kombinézy podepsané Mirkou Topinkovou-Knapkovou, Václavem Chalupou a Ondřejem Synkem. Dražba bude probíhat na portálu Dobrobot.cz.

Do hlavního závodu mužů a žen se vracejí sportovci resortních center Dukly Praha a Olympu Praha.
V mužské kategorii postaví Dukla dvě čisté posádky seniorských sportovců, kde se papírovým favoritem stává loď štrokovaná Lukášem Helešicem. Na paty jim chtějí šlapat mladí veslaři, společenství VK Slavia Praha a Dukly Praha, kteří jsou pro tuto sezónu nominováni jako reprezentační posádka U23. Čeká nás tedy napínavý závod.

Tradičně vystartují i gigové osmy, které reprezentují historii Primátorek. Tentokrát nepůjde
o závod na čas, rozhodovat o vítězi budou samotní fanoušci hlasitostí svého povzbuzování. Pojede se tedy tzv. spanilá jízda na krásu a dojem.

Na skifu bude obhajovat loňské vítězství veslařka VK Slavia Praha Lenka Lukšová (Antošová), trojnásobná účastnice olympijských her.

I z organizačního hlediska máme letos premiéru. Pozici marketingového partnera Primátorek zaujala poprvé Společnost České veslování s.r.o., která je dceřinou společností 100% vlastněnou Českým veslařským svazem. Vedoucím organizačního týmu se stal David Kyncl, který je zároveň marketingovým a PR manažerem svazu. Organizace závodu po sportovně-technické stránce zůstává v rukou Pražského veslařského svazu s předsedou Petrem Šveňhou a a Petra Blechy, ředitele závodu. 

Na náplavce budou diváci během celého víkendu stavět tzv. pixelátu z prázdných plechovek, která vytvoří primátorský design.

„Spolupracujeme s projektem Každá plechovka se počítá, pro diváky to bude zajímavý doprovodný program a zároveň osvěta na téma recyklace hliníkových obalů. Navíc správně zrecyklujeme všechny plechovky, které diváci na náplavce vypijí“ uvedl k další, tentokrát nesportovní novince David Kyncl.

„Raritou“ v organizačním týmu je Martina Součková, která je při Primátorkách trenérkou, kormidelnicí a zároveň manažerkou sociálních sítí Českého veslařského svazu. Poslední dva roky byla kormidelnicí vítězné posádky VK Slavia Praha, kterou zároveň i sama trénovala.

Titulárním partnerem 110. ročníku Primátorek je SKUPINA SEV.EN, která se navíc zapojila do podpory žákovského veslování. Během letošní sezóny proběhnou 3 závody párových čtyřek staršího žactva nazvané SEV.EN CUP. Vítězové finálového závodu SEV.EN CUPu si odvezou dva skify.

„Energie a sport odjakživa patřily k sobě, proto v posledních letech podporujeme různé pohybové aktivity. Po úspěšných projektech mládežnického hokeje a nabíjecích stanic pro elektrokola jsme se rozhodli spojit svou značku i s nejslavnějším veslařským závodem v ČR a opět předpokládáme, že nepůjde o jednorázovou záležitost. Do budoucna chystáme organizaci veslařských závodů v místech našich provozů,“ sdělila mluvčí Sev.en Gabriela Sáričková Benešová.

 

 

Zpět na aktuality | Zpět na úvodní stránku