Detail aktuality

Každý, kdo jel Primátorky, se má čím pochlubit

Primátorky
Každý, kdo jel Primátorky, se má čím pochlubit
23. 5. 2023

Místostarosta Prahy 2 Jan Korseska má sice na starosti oblast financí a správy majetku, ale každoročně se zájmem sleduje dění na vodě, konkrétně legendární závod Primátorky. Léta totiž sám vesloval, a to dokonce závodně. Trať závodu pomáhal mnohokrát stavět, ale také si ji jako závodník projel. Několikrát předával při Primátorkách Pohár starostky Prahy 2.

Kolikrát jste závodil v pražských Primátorkách?

Jednou. A musím přiznat, že ty dva kilometry na pražské Vltavě dají hodně zabrat, veslování je těžký sport, namáhavý, člověk zapojuje celé tělo, od chodidel po hlavu. Ale rád na ten závod vzpomínám dodnes. 

Čím jsou Primátorky tak výjimečné?

Je to nejstarší závod, co se u nás jezdí. Výjimečný je prostředím, svou dlouholetou tradicí, množstvím diváků na břehu. Je to primátorský závod, takže tam bývají představitelé města, občas i vlády. Je to hodně prestižní závodění.

Jak moc prestižní?

Ten závod má bezesporu velké jméno.  Všichni, kdo ho jeli, na to vzpomínají a nezapomínají se tím pochlubit. Věta: Jel jsem pražské Primátorky, to už mezi veslaři něco znamená.

Patří k mimořádnosti Primátorek to, že trasa vede centrem metropole?

Samozřejmě, to má velkou přidanou hodnotu. Proto sem někdy jezdí i zahraniční osmy, hlavně univerzitní. Táhne je sem Praha a to, jaký krásný pohled je z Vltavy na Pražský hrad a Vyšehrad. A zatáčka pod vyšehradskou skálou je veslařský unikát.

Je to prý nejtěžší úsek celé trasy. Čím to?

Naše lodě to tam znají, mají to najeté, a tak vlastně tam mají obrovskou výhodu. Vtip je v tom, že lodě jedou rovně a v určitém okamžiku, když projíždějí bojkami pod vyšehradskou skálou, musí kormidelník na dva až tři záběry loď otočit o nějakých 30 stupňů, a to není jednoduché ani pro osmy, ani pro skifaře.  Skoro na každém ročníku je někdo, kdo tu zatáčku nezvládne.

Mají veslaři vlastní hantýrku?

Odjakživa se říká, že ti, kdo jezdí na kánoích, jsou cákalové, a nám se říká couvalové, ve veslařských lodích se totiž sedí zády ke směru jízdy.

Co je noční můra veslaře?

Těch je! Únava materiálu, kdy něco může prasknout, vlny, počasí, soupeři… Pro méně zkušené závodníky je noční můrou chytit kraba, to znamená, že špatně ponoří veslo, to se ve vodě vzpříčí a může to i veslaře z lodě vyhodit.

Zažil jste někdy veslaře, který neumí plavat?

To snad ani nejde, to by musel být hodně velký blázen. Ale na druhou stranu, loď se nepotopí, takže by se jí mohl držet a vždycky ho někdo odtáhne nebo loď dostrká ke břehu. U vody se schází skvělá parta, na nikoho by se nevykašlali. 

Kterému klubu budete fandit?
Moje srdeční záležitost je ČVK Praha, tedy Český veslařský klub Praha. Jako kluk jsem jezdil za Tatru Smíchov, pak jsem měl dlouhou přestávku, až mě kamarádi přemluvili, abych začal jezdit za ČVK Praha za veterány. Potkal jsem se tam s legendami veslařského sportu, jako byl například pan Vojtěch Hvězda.

Jakou roli hraje při Primátorkách MČ Praha 2?

Závod primátorských osmiveslic podporujeme finančně několik let, letos, při 110.ročníku, symbolickou částkou 110 000 korun. Už jedenáct let máme při Primátorkách vložený závod párových osem mladších žáků, který se jede o Pohár starostky Prahy 2. Je to symbolický závod, jede se v pátek, není na to upřena taková pozornost jako na hlavní nedělní závod. U nás na Dvojce ale ten závod potěru vnímáme jako důležitý, aby i děti zažily pocit, že jely legendární Primátorky a motivovalo je to k dalšímu veslování. Praha 2 systematicky podporuje sport dětí a mládeže, například zajímavou každoroční akcí Festival sportu, a projevuje se to i v rámci Primátorek.

 

 

Zpět na aktuality | Zpět na úvodní stránku