Detail aktuality

BDZ! Že nevíte, co to je? Závod univerzitních osem alias „brutálně dobrý závod“!

Univerzitní osmy
BDZ! Že nevíte, co to je? Závod univerzitních osem alias „brutálně dobrý závod“!
26. 3. 2023

Podařilo se nám ulovit některé z loňských vítězů a dotázat se na jedinečnou a zcela zásadní věc: „Jaké poslední jídlo jste měli před závodem? A mělo to vliv na vítězství?“

Závodnice a závodníci pečlivě sledují aktuálně úspěšné světové veslaře. Mezi ty nejlepší evropské určitě patří Francouzi a Italové… a tak tu máme inspiraci francouzským croissantem, chcete-li italským cornettem.

Míra Jech, Honza Chládek a Vilda Pachman vsadili právě na kroasány* a mafiny. „Rychlý cukry se na kiláček hodí,“ komentuje Honza. A stejnou odpověď přidává i Vilda: „K vítězství to pomohlo určitě – klasická carbloading strategie.“
*nutné konzumovat čokoládové

Anička Šantrůčková zvolila podobnou strategii a jako „the best svačinku“ zvolila banán a ledové kaštany. Každopádně, pokud se chcete inspirovat Aničkou, tak během toho, co odpovídala, prý obědvala vepřové koleno na česneku. Možná dobré vědět do dlouhodobé strategie.

Eliška Podrazilová jasně ví, že pro vítězství je nutné si dát kebab! To naopak rozporuje její kolegyně Simona Pašková. Ta měla ale plný tréninkový program. Máme tu tedy inspiraci i pro sportovní přípravu: „Ráno jsem měla trénink na osmě, pak repre párovka a pak jsem musela nějak dojet na Bohemku, odkud jsme s posádkou vyrážely na start. Moje klasika je banán před závodem, ale jako klasický lenoch během závodů, jsem toho moc ten den nesnědla!“ přidala své zkušenosti Simča.

Strategii „hladový vlk lépe loví“ uplatňuje i Jarda Hellebrand. Ten si prý před závody na „hladíka“ dává ořechovomedová bébéčka.

Kormidelnice Nikča Vičíková nepodlehla žádnému stresu a v klidu si dala pizzu. Jistě to na vítězství mělo vliv. Spokojený a vyrovnaný kormidelník je základ.

A jaký má názor odborník na „lovící hladové vlky“ a jaké je jeho doporučení „co si dát před vrcholným sportovním výkonem“?

Pohledem Víta Schlesingera: „I zde platí pravidlo, že hladový vlk nejlépe loví. Na váš vrcholný sportovní výkon je ideální jít za stavu, kdy je vaše tělo lehce hladové. To vše ale za předpokladu, že jste před tím měli kvalitní jídlo. Být hladoví, neznamená, že budete mít hlad, ale že váš žaludek bude prázdný. Živiny z předešlých jídel budou připraveny pro využití a budou již stráveny a krev tak bude proudit především ve svalech. Potom budete připraveni, aby vám bouchly saze v ten ideální okamžik. Doporučuji poslední jídlo cca 2,5 – 3 h před výkonem.
Samozřejmě, že musíme brát v potaz typ a druh pohybové aktivity. Pokud Vaše aktivita bude trvat cca 2 hodiny, tak hladovění rozhodně doporučuji. Mám klienty, kteří bývají před důležitým závodem nebo zápasem hodně nervózní a ideální doba pro jejich hladovění se tím pádem prodlužuje na cca 4 hodiny před výkonem, pro poslední kvalitní jídlo. Zde znovu musím zdůraznit to nejpodstatnější doporučení: Naučte se poslouchat své tělo a nebojte se experimentovat!“

Závod univerzitních osem se těší na závodníky a samozřejmě na to, až všem bouchnou saze a předvedou „brutálně dobré výkony“!

Zpět na aktuality | Zpět na úvodní stránku