Detail aktuality

Předseda VK Smíchov Václav Maleček o kariéře a vedení svého mateřského klubu

Primátorky
Předseda VK Smíchov Václav Maleček o kariéře a vedení svého mateřského klubu
25. 5. 2022

Václav Maleček, kterému neřeknou jinak než „Malec“, je předsedou klubu VK Smíchov od roku 2014, kde začal veslovat v 11 letech a prošel všemi věkovými kategoriemi. Odtud si odskočil veslovat na 8 let do Dukly a nyní trénuje třetím rokem dorostenky a juniorky a zároveň aktivně vede klub. Letošní Primátorky proběhnou pod jeho taktovkou podruhé.

Čím je pro vás váš rodný VK Smíchov, jak vás ovlivnil v průběhu let?
V průběhu veslařského života mě nějakým způsobem utvářela celá parta, která tu byla už od doby, kdy jsem byl žáčkem. Měli jsme skvělého trenéra, úspěšného olympionika a Tatrováckou ikonu Jardu Hellebranda, který nás vedl výborně a motivoval nás ke všeobecnému sportování. Jako skupina jsme se sešli nejen sportovními, ale i jinými zájmy, jezdili jsme společně na kola, dovolené a trávili společně volný čas. To mě určitě formovalo a vlastně to tak máme dodnes.

Jaké jsou vaše největší veslařské úspěchy, vypíchl byste nejsilnější zážitek z celé kariéry?
Největším úspěchem bylo 9. místo na OH v Athénách na dvojskifu s Michalem Vabrouškem, který je současným trenérem lehkého dvojskifu.

Ale úplně nejšťastnější jsem byl, když mě oslovil tehdy můj sparing partner Tomáš Kacovský, v té době trojnásobný medailista, že se mnou chce jezdit dvojskif a jet se mou na olympiádu. S tou to bohužel nakonec nedopadlo, protože Tomáš skončil. Ale z té možnosti, kterou jsem od něj tehdy získal, jsem byl jednoznačně nejvíc nadšený a namotivovaný!

Hned na to jste ale navázali s Michalem Vabrouškem, ale dodatečnou kvalifikaci na olympiádu jste nezvládli. Čím to bylo způsobeno, že jste se nedostali na OH v Sydney?
Vůbec se nám nepovedl ten poslední závod. Je to zároveň mým největším veslařským zklamáním, protože já, my i všichni kolem nás jsme byli přesvědčeni, že tam jedeme a rozhodně se umístíme dobře.

Nakonec jste se ale na další olympiádu probojovali. Jaká byla cesta kvalifikace?
O čtyři roky později se nám to opět přes tuto dokvalifikaci naštěstí povedlo. Kvalifikaci z mistrovství světa jsme prošvihli kvůli mým problémům se zády. Na té další olympiádě v Athénách jsme skončili na 9. místě.

Kdo vás nejvíce ovlivnil ve světě sportu?
Sport jsem hodně sledoval, mnoho zpráv ani sportů tou dobou tady ještě nebylo k vidění. Líbily se mi plakáty z cyklistiky, ale z hlediska sportovních ikon pro mě osobně byl nedůležitější osobností ve světě veslování právě Jarda Hellebrand, obrovský srdcař, nadšenec, který uměl lidi zblbnout v tom nejlepším slova smyslu.

Potom to byl rozhodně Tomáš Kacovský, také Smíchovák, tím, že jsme s ním mohli trénovat a v neposlední řadě Vašek Chalupa se svým nekompromisním přístupem. Možnost s ním trénovat byla super, byl sice jiná tréninková skupina, ale vídali jsme se.

Tatrovka nebo Smíchov, ujasněte nám historický vývoj názvu klubu.
Původně to byl veslařský odbor pod Sokolem, pak se to po válce změnilo na Tatra Smíchov, když byl Sokol zrušený, převádělo se to pod Tatra ČKD – po revoluci pak SK Smíchov, a nakonec došlo k odtržení od klubu a vznikl dnešní VK Smíchov.

Co považujete za největší úspěch za dobu, kdy jste předsedou?
Největší úspěch je to, že jsme klub převzali. V té době nám zbylo v klubu 10 dětí, dnes se již pohybujeme v českém poháru na předních příčkách a máme úspěšné závodníky ve všech kategoriích. Jako klub fungujeme dobře. Vychováváme juniorské reprezentanty, to svědčí o kvalitě vedení klubu jako takového.

Nejvíce si vážím toho, že jsme našli správné lidi do týmu. Klub je o tom, že ho dělají lidi a strašně záleží, co pro to, kdo udělá a co tomu obětuje. My jsme ten tým našli a máme lidi, kteří jsou na správných místech a chtějí to dělat. Za to jsem hrozně rád!

O kom z juniorských smíchovských veslařů bychom v budoucnu mohli slyšet?
Je jím jednoznačně Adam Šnajdr, medailista z MS a mistr Evropy 2021! Letos odešel na Duklu, ale je to námi vychovaný veslař a jsme přesvědčeni, že minimálně parametry je to závodník, který by to někam mohl dotáhnout!

Letos se koná již 109. ročník Primátorek. Mají podle vás stále stejný lesk, atmosféru a srovnatelný program?
Po společenské úrovni se to posunulo za posledních 5 let určitě nahoru. Sportovní stránka je dle mého názoru upozaděna zákazem startu resortních celků. Já osobně jsem přesvědčen, že 70 % návštěvníků na náplavce jsou veslaři a ti by tam rádi viděli to nejlepší, co české veslování nabízí. A to i za cenu, že posádka Dukly by jela exhibiční jízdu, protože je předem jasné, že mezi kluby nenajde přemožitele. Takto jsme o to ochuzeni a je to škoda.

Po pěti letech se opět veslařský klub Smíchov může chlubit pořadatelstvím pražských Primátorek. Co to pro váš VK pořadatelství znamená?
Je to čest, příležitost prezentovat klub více navenek před veřejností.

Co podle vás dělá Primátorky Primátorkami? Vnímá dnešní mládež stejně jako vy tradici tohoto závodu?
My, pražské kluby, k Primátorkám a této tradici tíhneme daleko víc než jiné kluby v republice. Pro nás mají Primátorky velkolepost a hrdě se tuto tradici držíme.

Děti v našem klubu vedeme tak, aby se šly podívat na náplavku ještě, než mohou na Primátorkách startovat. Setkat se s množstvím lidí na náplavce, využít doprovodný program, zažít atmosféru závodu. To vše je jedinečné právě na Primátorkách a na žádných jiných veslařských závodech to nemohou zažít. Pak přirozeně chtějí i na tak velkém závodě startovat.

 

Zpět na aktuality | Zpět na úvodní stránku