Detail aktuality

Začátek června patří 109. ČEZ Primátorkám, jedné z nejtradičnějších českých sportovních akcí

Začátek června patří 109. ČEZ Primátorkám, jedné z nejtradičnějších českých sportovních akcí
1. 6. 2022

Během víkendu 4. a 5. června proběhnou na Rašínově nábřeží v Praze na Vltavě 109. ČEZ Primátorky. V nejprestižnějším závodě osmiveslic s kormidelníkem bude obhajovat prvenství pražská VK Slavia. Nabitý sportovní víkend doplní i kulturní program na obou březích Vltavy. V pátek 3. června budou mít hlavní závody předehru v podobě 12. ročníku Univerzitních osem, kde se představí ty nejlepší české univerzitní posádky.

Štafetu pořadatelských klubů tento rok přebral VK Smíchov. „Veslařský klub Smíchov je potěšen, že bude hlavním pořadatelem tohoto tradičního závodu v roce, kdy oslaví 95 let od svého založení. Doufáme, že bude na co se dívat a uvidíme závodit ty nejlepší české veslaře,“ říká jeho předseda Václav Maleček

Loni diváci viděli ruce nad hlavami ženské osmy složené z SK Hamr a Canottieri Lario. Mezi muži kralovala posádka VK Slavia. Ani letos nepojedou posádky resortních center (mužská Dukla a ženský Olymp), ale jejich členové mohou posílit své mateřské kluby. Uvidíme napínavý souboj až do konce? “Věříme, že veslaři stejně jako všichni diváci si letošní 109. ČEZ Primátorky užijí naplno. Po dvou letech se uvidíme opět v červnovém termínu, bez restrikcí a v uvolněné atmosféře,” dodává David Douša za marketingového partnera Raul.

VK Slavia se představí v nových dresech od designérky Zuzany Oharek Bahulové

Na každém začátku je nějaký příběh. Má ho i VK Slavia a píše se od 17. října 1885, kdy se osm chlapů v hospodě domluvilo, že založí klub. Mecenáš sportu Josef Renner se stal jeho prvním předsedou a o rok později byl schválen název samotného oddílu: VK Slavia Praha. Bílé písmeno „S“ na červeném podkladu zůstává už navždy symbolem, stejně jako vlajka, která v sobě zachovává 8 členů v podobě střídajících se červenobílých pruhů. 

Je to tradice, která zůstává i v novém vzhledu dresu. Tento výrazný prvek se vrací na zadní části oděvu. Slávisté tedy hrdě ponesou symbol a tradici na každý svůj závod. 

Víkendový program závodů

Veslařská klání na Vltavě začínají už v pátek 3. června od 15:20, kdy odstartují Univerzitní osmy. Vysokoškolské posádky mají nejdříve na programu rozjížďky, pak je vystřídají mladší žáci, aby se od 17:15  rozjela finále. 

V sobotu navazuje na Vltavě program 109. ČEZ Primátorek již v 8.30h. Po celý den se mohou diváci těšit na rozjížďky, opravné jízdy i semifinále jednotlivých kategorií, od starších žákyň a žáků až po ženské a mužské osmy. Večer pak patří finále veteránů kategorie Masters. Na hojně obsazené startovní pole čeká kratší – kilometrová – trať od Vyšehradu. 

Hlavní finálový program propukne v neděli, s vrcholem  v pravé poledne závodem mužských osem pod patronací nového generálního partnera, Skupiny ČEZ. Vítězná mužská osmiveslice tradičně nad hlavu zvedne primátorský štít a není to jen tato legendární trofej, kterou Primátorky podporuje Hlavní město Praha. Na rozvoj sportu investovala pouze letos přes 605 milionů korun a zasazuje se také o dostupnost sportu na svém území. Diváci se mohou na Rašínově nábřeží bavit v rámci doprovodného programu závodu již od ranních hodin. 

Veslování hraje prim, ale na co dalšího se mohou diváci těšit?

ČEZ Primátorky jsou tou správnou příležitostí, kdy z šatníku vytáhnout ten pravý dress code. Na návštěvníky čekají testovací jízdy nejbezpečnějšími vozy na světě Lexus nebo mohou ochutnat signature dish Zdeňka Pohlreicha, Pražskou šunku se smetanovým křenem, která symbolizuje tradici stejně jako Primátorky. Připraveno bude i další občerstvení, kavárna, bar, ČEZ Energy zóna a další stánky s aktivitami partnerů legendárního veslařského závodu. Vstup na akci je po celý víkend zdarma a je ideální příležitostí, kdy se setkat s blízkými a přáteli.

Když se sport snoubí s uměním

Poprvé v rámci doprovodného programu ČEZ Primátorek můžete zavítat do galerijních prostor KOBKY 17. Výstava ROW ROW ROW, která otevírá své dveře veřejnosti 27. května potrvá až do 9. června. Během primátorského víkendu bude výstava otevřena každý den od 11.00 do 17.00h.

Výstava je reakcí současných 11 českých výtvarníků na tradiční veslařský závod. Svět umění a sportu mají společného více, než by se na první pohled mohlo zdát. Především je to obrovská moc probouzet emoce. Platforma Sport in Art představuje harmonické propojení veřejnosti v podobě výstavy, která je uměleckým otiskem kultovního veslařského závodu Primátorky.

 

Zpět na aktuality | Zpět na úvodní stránku