Detail aktuality

Oficiální program - OTEVŘÍT

VK Slavia – první a poslední vítěz ČEZ Primátorek 

VK Slavia – první a poslední vítěz ČEZ Primátorek 
16. 5. 2022

VK Slavia Praha je jeden z nejstarších českých oddílů, který ale dnes rozhodně není nějakou veslařskou relikvií. Stále vychovává elitní veslaře a slávistů se soupeři i dnes obávají. 

 

Historie klubu 
Také veslaři Slavie, podobně jako jejich kolegové z jiných sportů, závodí za jeden z nejstarších českých klubů. Oddíl se založil na schůzi ve vinárně U Brejšků 17. října 1885 a rok na to dostal i dnešní název VK Slavia a klubovou vlajku. K vrcholům prvních dvaceti let klubu patří dvě bronzové medaile z mistrovství Evropy skifaře Langhanse. V roce 1910 pak Slavie vyhrává první závod Primátorek. Dvacáté století připomínalo pro Slavii sinusoidu, kdy úspěšnější éry střídaly existenční problémy. Od roku 1999 má klub novou – moderní loděnici

Nejvýznamnější závodnicí klubu ve 21. století byla bezpochyby skifařka Miroslava Knapková, která se v roce 2011 stala mistryní světa a další rok získala v Londýně olympijské zlato. Navíc se stala několikanásobnou mistryní Evropy. Výborných výsledků dosáhly i sestry Jitka a Lenka Antošovy, které v Londýně dojely sedmé. Roku 2017 získal v Račicích dvojskif Jitka Antošová–Kristýna Fleissnerová titul mistryň Evropy. 

První Primátorky – první výhra
Jak vůbec vypadal první primátorský závod na Vltavě v roce 1910? Díky archivu se můžeme přenést časem a závod si pustit skoro živě. Toto se píše v dobovém týdeníku Sport a hry, který byl ve své době nejvýznamnějším sportovním médiem v Čechách.

„Zprvu vede Blesk, pak vystřídán ‘Českým (ČVK)’. Slavia se poněkud opozdila, hleděla se dostati do středu řeky. U Černé boudy měl ‘Český’ půl lodě výhody. Slavia brzy vyrovnala. Blesk zůstal o půl délky vzadu. Kdežto se Slavii podařilo po úporném boji opět se dostati s ‘Českým’ na stejnou výši, takže s ním současně dostihla železničního mostu, Blesk nešel s sebou.

Všechny tři lodě projely prostředním obloukem mostu. ČVK a Slavia vybojovaly nádherný boj, při němž rozčilení lomcovalo zástupy obecenstva. Brzy ta, brzy ona špička lodi se objevila vpředu. Okamžik před cílem se zdálo, že ČVK zvítězí, za cílem byl ČVK zase vpředu, ale cílem prolétla první špička slavistické lodi! A o tu závod vyhrán! Čas 7 min. 3 vteř. vzhledem k vlnám velmi dobrý,“ hodnotí list.

Druhá posádka ČVK zvažovala protest, protože někdo lehce posunul cílovou pásku výhodněji pro dráhu Slavie, ale dle dobových pramenů „po zralé úvaze“ se o výhru nepřela.

Dosud poslední Primátorky – poslední výhra
Poslední proběhnuvším ročník se jel bez favorizované posádky Dukly, a tak byly karty naprosto otevřené. Závodníci provinčního klubu však měli možnost závodit za své mateřské kluby. Slavia sestavila skvělý tým, jenž se opíral o čtveřici mistrů světa do 23 let. Vítězové si ve třetí – prostřední dráze vedli hned od startu solidně a šli do čela. V polovině jim zvládal konkurovat jen tým ČVK a Přerova. Do cílové rovinky už dojížděla Slavia s náskokem více jak délky lodi, a tak vyhrála naprosto zaslouženě. Pro Slavii to byla první výhra od roku 1938.” Osobně jsem si ale nemyslel, že jsme hlavní favoriti, protože jsme na osmu sedli teprve minulý týden po mistrovství Evropy. Moc tréninků nebylo, což byla naše slabina, ale nakonec jsme to zvládli na výbornou,“ uvedl Filip Zima – jeden z vítězných veslařů.

Slavie měla tak široký kádr, že část svých veslařů mohla propůjčit i druhé posádce Přerova. Třetí dojel mix ČKV Praha a Mělníka. Úspěchy Slavie obohatila na 108. ročníku také Lenka Antošová, která v červenobílém dresu již potřetí v řadě triumfovala ve skifu žen. Slavia tedy zažila opravdu snový ročník. Obhájí první a poslední vítěz Primátorek titul i 5. června 2022? 

 

Největší úspěch na Primátorkách:

Vítězství v letech 1910, 1924, 1926, 1928, 1938, (1964 společně s Duklou) a 2021

Zajímavost ve vztahu k Primátorkám

VK Slavia je první a v současnosti i posledním vítězem závodu. 

Klubové barvy vesel

bílá, červená

Zpět na aktuality | Zpět na úvodní stránku