Detail aktuality

Praha 2 podporuje sportování, úspěšně spolupracuje se třemi sokolskými jednotami

Praha 2 podporuje sportování, úspěšně spolupracuje se třemi sokolskými jednotami
7. 9. 2021

Praha 2 podporuje aktivní život a sportování pro všechny generace různými formami. Především finančně, ale i jako spolupořadatel, poskytnutím prostoru nebo propagací. Finanční podporu pravidelně dostávají sportovní organizace působící v Praze 2, jedná se například o tři jednoty Sokola, USK, klub Palaestra, Judo klub a další.

Kromě veřejných hřišť spravovaných městskou částí, tělocvičen a hřišť umístěných při základních a středních školách najdeme na území Prahy 2 také sokolovnu TJ Vyšehrad, sokolovnu TJ Sokol Pražský a sokolovnu TJ Sokol Praha Královské Vinohrady s bazénem a venkovním hřištěm s atletickou dráhou. Na dvojce se nachází rovněž sportovní hala USK Folimanka. Příležitost k pohybu venku poskytují i atraktivní parky s fitness prvky.

Pojďme se však blíže podívat na Sokol, který má v Praze 2 dlouhodobou tradici. Vznik této organizace téměř před 160 lety je spojen se jmény Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera. Prvním a nejcennějším areálem sokolské obce je dodnes dochované sídlo Sokola Pražského v Sokolské ulici č. 43. Právě tam se nachází nejstarší tělocvična – Fügnerův sál, pocházející z roku 1863. O rozvoj sportu a všestrannosti dbali sokolové i za první republiky, kdy byly postaveny sokolovny pod Vyšehradem a v Riegrových sadech. Právě se Sokolem Praha Královské Vinohrady probíhá již delší dobu úzká spolupráce. Na ovál za sokolovnou v Riegrových sadech si mohou přijít v létě zasportovat zájemci všech věkových kategorií. Městská část též zajišťuje seniorům plavenky do bazénu vinohradského Sokola, koná se zde Festival sportu a jiné akce. Příležitostná spolupráce probíhá i s dalšími dvěma jednotami. 

V Praze 2 se koná i množství sportovních akcí různých pořadatelů. Mezi již tradiční patří například Pražský maraton, UNIQA Primátorky, Prague Riverside Cross, Ratolest Fest, Judo Show Cup, Basketball Camp, běhy v Riegrových sadech (360 Challenge) nebo na Folimance.

„Podpora pohybu a sportu je po roce plném omezení ještě důležitější než dříve. Proto podporujeme nejen organizace typu Sokola, ale i pořadatele nejrůznějších sportovních akcí pro všechny generace, ať již se konají v tělocvičnách, venku nebo na vodě,“  říká místostarosta pro oblast kultury a sportu Jaroslav Šolc, který má záštitu nad letošním ročníkem UNIQA Primátorek.

Praha 2 poskytuje finanční podporu různým sportovním organizacím a pořadatelům formou vlastního dotačního programu, ale pomáhá i formou záštity a bezplatného poskytnutí veřejného prostranství, například v parcích. V Praze 2 působili a působí také sportovci, kteří proslavili svoji vlast svými mezinárodními úspěchy.  

A ještě k Sokolu: k jeho tradicím patří i úcta k mužům a ženám z řad sokolů, kteří nejen obětavě cvičili mládež ve svém volném čase, ale i v těžkých okamžicích bránili svoji vlast. Druhá městská část si každoročně 8. října v budově vinohradské radnice připomíná Památný den sokolstva, který je od roku 2019 významným dnem ČR. Praha 2 je totiž se sokolskou organizací historicky úzce spjata

Zpět na aktuality | Zpět na úvodní stránku