Detail aktuality

Primátorky si tentokrát užiju s ledovou kávou v ruce. Rozhovor s Ivanou Liškovou, veslařkou a pracovnicí městské části Praha 2

Primátorky si tentokrát užiju s ledovou kávou v ruce. Rozhovor s Ivanou Liškovou, veslařkou a pracovnicí městské části Praha 2
3. 9. 2021

Veslování se začala věnovat kvůli herci Tomáši Hanákovi a režisérovi Petru Nikolaevovi. Celý život zůstala věrná domovskému klubu Blesk. Ivana Lišková byla několikanásobnou mistryní České republiky. V Úřadu městské části Praha 2 má na starost majetek a hospodaření škol.

Jak jste se dostala k veslování a jak dlouho se mu věnujete?

Veslovala jsem vrcholově do 19 let a pak jsem se vrátila po 38 letech.

Jaký výsledek je ve veslování pro vás tím nejcennějším? 

Byla jsem několikanásobnou mistryní ČR na osmě a jednou na čtyřce, bronzová na osmě v klání socialistických zemí „Družba“. Ale nejvíce si cením zlaté medaile ze závodu primátorských osem právě po 40 letech.

Primátorky jsou originální závod. Můžete popsat jejich atmosféru?

Primátorky jsou závody, ale také společenská událost. Je to čas setkávání, vzpomínání, fandění, přehlídka outfitů. Zúčastnit se jich byla pro závodníky za mé doby určitá prestiž a myslím si, že se na tom nic nezměnilo. Také jsem se jich jako juniorka zúčastnila, ale bohužel naši loď diskvalifikovali, což jsem léta cítila jako velkou křivdu, neboť jsme se ničeho nedopustily. Jen jsme předjely osmu, kterou jsme nejspíš předjet neměly. Prostě komunistická mašinérie a my jsme si asi dovolily hodně. Vyhrát po 40 letech pro mě byla opravdu velká satisfakce! A kvůli těm „křivdám“ jsem také s veslováním skončila.

Zúčastnila jste se plavby osmy v prvorepublikových kostýmech. Kde se vlastně vzala tradice této plavby? 

Při stých Primátorkách vymyslely veteránky z veslařského oddílu Tatra, že by bylo hezké vytvořit tuto tradici v kostýmech na „giga“ lodích. Takže první „Spanilá jízda“ se jela 6. 6. 2014 a od té doby se jezdí každý rok a rozrůstá se i o další lodě. Ženy si ušily kostýmy, pořídily kloboučky, vějíře, kabelky apod.

Těšíte se na letošní závody? Jak je strávíte?    

Na letošní Primátorky se samozřejmě těším, i když letos nebudu závodit. Strávím je povídáním se známými a přáteli a fanděním s kelímkem dobré ledové kávy v ruce. 

Zpět na aktuality | Zpět na úvodní stránku