O Primátorkách

Jeden víkend, mnoho závodů. Co je co na Pražských primátorkách, jaká je historie jednotlivých závodů , proč se jezdí a jaká mají pravidla? Veslařský víkend na Vltavě v kostce.

Pražské primátorky

Tradiční veslařské závody zaštítěné primátorem Hlavního města Prahy. Dnes jsou jejich součástí níže uvedené závody. Poprvé se jely už v roce 1910 a s výjimkou let 1914 až 1918 se konají nepřetržitě. Jde tedy o jeden z nejstarších a nejtradičnějších sportovních podniků nejen v ČR, ale i v celé Evropě.

Lodě startují u Veslařského ostrova, cíl je mezi Železničním a Palackého mostem. Naprostým unikátem této trati je drobná zatáčka, kterou lodě musí projet okolo Vyšehradské skály vystupující do Vltavy.

Primátorské osmiveslice®

Závod osem mužů je v dnešní době nejslavnějším a nejzářivějším českým veslařským závodem.

Začátkem 20. století, v době Rakousko-Uherska, se české kluby nesměly zúčastňovat veslařských závodů organizovaných tehdy početnějšími německými kluby.

V roce 1909 se rozhodl výbor ČVK Praha tuto situaci změnit a založit významný český závod, který by byl obdobou podobných závodů v Anglii. Tomu odpovídaly osmiveslice.

Pro svou myšlenku se rozhodl získat významného protektora, hlavní město Prahu.

Dne 19.6.1909 odeslal dopis  „slavné Městské radě Královského hlavního města Prahy“, v němž uvedl řád závodu.

 1. Závod je konán pod patronací města Prahy. Je dán putovní cenou, odbývá se každoročně samostatně v neděli dopoledne na trati mezi Braníkem a novoměstským jezem, kolem nábřeží, na vzdálenost nejméně 2000 metrů.

 2. Město Praha poskytuje ročně plakety vítěznému mužstvu a uděluje je.

 3. Závod se odbývá bez vkladů pro mužstva a bez vstupného pro obecenstvo.

 4. Závod je přístupný všem amatérským klubům Čech, Moravy a Slezska.

 5. Závod se jede podle pravidel České unie.

V odpovědi, kterou zaslala rada do ČVK 19.8.1909, bylo potvrzení převzetí  protektorátu i rozhodnutí o věnování  500 rakouských korun na zajištění putovní ceny i medailí. Pověřili klub jejich opatřením od „českého pražského uměleckého závodu“. Vymínili si jejich schválení.

Tím bylo vše připraveno k zahájení slavné historie. Původní datum, 28.9.1909, bylo odmítnuto a závod se od počátku jezdil, s drobnými změnami, vždy na počátku června.

Již na počátku ČVK předal pořádání tehdejšímu „Veslařskému závodnímu spolku pražskému“, jehož současnou podobou je Pražský veslařský svaz. Ten ustavili historické pražské kluby ČVK, Blesk, Slavia, Bohemians a Smíchov.

Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského

Jde o závod skifařů a je vůbec nejstarším závodem Primátorek. O jeho vznik se zasloužil před více než stoletím (1895) známý „otec“ řady sportů v Čechách Josef Rössler-Ořovský. Ten založil v roce 1895 Český Sculling Cercle, tedy klub pro podporu skulování. Český Sculling Cercle zorganizoval  v roce svého vzniku Jarní skulérský závod, který měl být jedním ze způsobů, jak získat prostředky na zahraniční starty. V roce 1933, kdy byl závod termínově připojen k Primátorkám, byl také pojmenován po svém zakladateli Josefu Rösslerovi-Ořovském, který v lednu 1933 zemřel. V současné době se závodí již o třetí trofej. Původní cena byla vyzývací a vítěz obdržel zlatou sošku a zlatou medaili. První trofej stejně jako druhou získali do svého vlastnictví definitivně skifaři VK Slavia. Teprve třetí cena, kterou věnovala Ústřední jednota veslařů z Čech, se stala věčně putovní a o stříbrný pohár se závodí dodnes.
Až do roku 1994 se nesměli účastnit závodníci, kteří získali titul mistra republiky ve skifařských disciplínách. Od ročníku 1995 však bylo toto omezení zrušeno a byla současně povolena i účast zahraničních skifařů. Obsazení bývá špičkové, poslední dva ročníky například vyhrál mistr světa ve skifu Ondřej Synek.  Dvoukilometrovou trať projedou nejrychlejší skifaři zhruba za 7 minut

Ženské osmy

Založení Ženského veslařského klubu Praha v roce 1931 posunulo ženské veslování z víceméně rekreační podoby v několika mimopražských klubech na vyšší stupínek. Závod ženských osem byl prvně odstartován 10. června 1934 a tři zúčastněné posádky (ŽVK Praha, VK Libeň, Sokol Smíchov II) absolvovaly vzdálenost 1200 metrů. Původní putovní cenu – velkou plastiku akademického sochaře Ladislava Tomana – věnoval tehdejší trenér Ženského veslařského klubu Praha prof. ing. Alois Houba. Soutěžilo se o ni až do konce 50. let, kdy byla při dopravě vážně poškozena a dalších dvacet let nebyla předávána. Obnovení plastiky zajistil v roce 1978 Spartak Praha 4 – ČVK a od tohoto roku opět putuje po vítězných posádkách. Medaile pro jednotlivé členky posádky věnuje Magistrát hl. města Prahy. Až do roku 1951 se jezdilo na plátových lodích, teprve po tomto datu začaly ženy soutěžit na lodích závodních. Několikrát se však závod pro nedostatečný počet přihlášených lodí nekonal (1937–40, 1942, 1947). Nyní se podle mezinárodních pravidel závodí na trati dlouhé 2000 m.

228_1302420870.jpg

Skif žen o Stuhu Podolí

Tento závod je ženskou obdobou Jarního skulérského závodu. Platilo pro něj od prvního ročníku až do roku 1994 stejné ustanovení jako pro skifaře. Startovat směly pouze ty veslařky, které nezískaly titul v kterékoliv párové disciplíně na domácím šampionátu. Zakladatelem se stal ČVK Praha, ovšem v roce 1959 pod dlouhým názvem Spartak Závody 9. května Praha 4. Tentýž oddíl pořídil za přispění tehdejšího ONV Praha 15 věčně putovní cenu. Jako první ji získala pozdější mistryně Evropy na skifu z roku 1962 Alena Postlová. Do roku 1984 jezdily skifařky na trati 1000 m, po prodloužení dráhy žen Mezinárodní veslařskou federací  se i tento závod o Stuhu Podolí jezdí na trati dvou kilometrů.

Osmy juniorů o Zlaté veslo

Jedná se o první závod pro mládež v rámci pořadu Primátorek. Jako vložený závod se osmy dorostenců jezdily neoficiálně již od r. 1950. Zlegalizován byl závod v roce 1958 pod názvem osmy dorostenců, kdy Praha 4 věnovala putovní cenu. Iniciátorem akce byl dlouholetý trenér ČVK – Vácha, který později tragicky zahynul… Zpočátku se závodilo na plátových lodích a na vzdálenost jednoho kilometru. Od čtvrtého ročníku již juniorské osmy jezdí na závodních lodích a trať se tehdy prodloužila v souladu se změnou závodních pravidel pro tuto kategorii na 1500 metrů. K poslední změně v délce trati došlo opět v závislosti na úpravě pravidel Mezinárodní veslařské federace, která v polovině 80. let prodloužila trať pro ženy a juniory na 2000 m. V souvislosti s mezinárodním názvoslovím také došlo k přejmenování na závod juniorů.

Osmy dorostenců o Cenu Vltavy – Memoriál Jindřicha Gottwalda

I tento závod byl založen z podnětu veslařského klubu ČVK Praha. Je určen dorostencům ve věku 15 a 16 let a jezdí se na trati o délce 1500 m. Poprvé byl závod vypsán při příležitosti 75. Primátorek v  roce 1988 a veslařský oddíl Spartak Praha 4 – ČVK věnoval věčně putovní cenu. Autorkou skleněné plastiky je akademická malířka Gizela Šaboková. V roce 1991 se stal závod také Memoriálem Jindřicha Gottwalda, dlouholetého předsedy ČVK Praha a významného činovníka československého veslování.

Osmy dorostenek

Je jedním z nejmladších závodů v programu Primátorek. Byl založen na podporu ženského veslování.

Veteránské osmy mužů

Rozvoj veteránského veslování ve světě inspiroval v roce 1973 funkcionáře Spartaku Praha 4 – ČVK, aby při příležitosti jubilejního 60. ročníku Primátorských osmiveslic přidali do programu závod také pro ty veslaře, kteří již v hlavní soutěži nestartují. Zakladatelé věnovali pro vítěze putovní cenu – dřevěný štít. Závodí se na typickou veteránskou vzdálenost jednoho kilometru. Řadu let se jezdilo jen v jediné kategorii a v sobotu, protože mezi startujícími bývá řada funkcionářů, kteří mají povinnosti při nedělním programu Primátorek. V 90. letech stoupl počet kategorií, někdy až na pět. Velmi pozoruhodný byl ročník 1990, kdy se v posádce vyšehradského Blesku s smíchovské Tatry objevilo několik emigrantů, kteří do vlasti léta nemohli nebo nejezdili. V sestavě Provazník, Líbal, Pulkrábek, Mrvík, Schmidt, Pojezný, Toček, Čermák – Koníček nechyběl ani olympijský vítěz z Říma na dvojskifu Pavel Schmidt. Dnes již bohužel dva z těchto slavných, Pavel Schmidt a Jula Toček nejsou mezi námi. V roce 1992 se jel závod veteránů poprvé jako mezinárodní. V roce 1993 věnoval osmám veteránů věčně putovní cenu Primátor hlavního města Prahy.

038_1302420870.jpg

Veteránské osmy žen

Závod veteránských osmiveslic žen se poprvé objevil v programu Primátorek v roce 1996 jako odnož od původně společného závodu veteránských osem. Oficiálně tedy závod založen nebyl, ale byl jak Českým veslařským svazem, tak i organizátory z SK Smíchov přirozeně přijat a i dalšími pořadateli je respektován. Vznik závodu lze přisoudit zájmu bývalých závodnic o veteránské veslování.

Univerzitní osmy

Univerzitní osmy jsou nejmladším závodem v programu Primátorek a jak už název napovídá, jedná se o klání akademických posádek. Od roku 2011 obstarávají páteční předprogram celého víkendu. Původně byly určeny pro pražské vysoké školy, po velkém zájmu dalších českých i zahraničních univerzit však byly otevřeny všem posádkám. Ve srovnání s Primátorkami se závodi na poloviční kilometrové trati bez vyšehradské zatáčky. Vyjma druhého ročníku 2012 vládnou závodu veslaři Českého vysokého učení technického.

 
 

Hlavní partneři

 • ČEZ
 • Česká pošta
 • PVK

Marketingový partner

 • RAUL!

Finančně podporuje

 • Hl. m. Praha

Generální mediální partner

 • ČT

Hlavní mediální partneři

 • ČRO Radiožurnál
 • Radio Wave
 • MF DNES

Technologický partner

 • CGI

Partneři

 • Veolia
 • Pilsner Urquell
 • Povodí Vltavy
 • Nature Valley
 • Tonak
 • Cicala
 • VOZP
 • Saunia
 • Pražské benátky

Institucionální partneři

 • Městská část Praha 5
 • Městská část Praha 2
 • Městská část Praha 4

Mediální partneři

 • Kamsdetmi.com
 • Vševltavský spolek
 • Mediatenor
 • Informuji.cz

Pořadatelé

 • Český veslařský svaz
 • Český veslařský klub Praha
 • VK Slavia
 • VK Bohemians
 • VK Smíchov
 • VK Blesk

Dodavatelé

 • TKF
 • Johnny Servis
Banner 1
Banner 2
Banner 3